LEGO Education WeDo jest uważane za jedno z najlepszych narzędzi do nauczania robotyki dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Zestaw jest prosty, ale ma wiele zastosowań. To sprawia, że świetnie nadaje się do nauczania robotyki i programowania, a także do wzbogacania lekcji z zakresu STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics – nauka, technologia, inżynieria, matematyka). Zawiera specjalnie dobrane klocki LEGO Classic i kilka elementów elektronicznych: jeden silnik, dwa czujniki i hub, który umożliwia połączenie zbudowanej konstrukcji z komputerem lub tabletem. Gdy uczeń skończy budować robota, może natychmiast włączyć proste środowisko do programowania graficznego i ożywić swoją konstrukcję. Co ważne, zestawu LEGO WeDo 2.0 można programować w bardziej zaawansowanym języku Scratch, który nie dość, że jest znany i lubiany, to zyskał renomę w szkołach na całym świecie. Scratch i WeDo świetnie razem działają w klasie, a sam język stanowi bardzo dobre wprowadzenie to tych „prawdziwych” języków programowania.
Przykładowe modele:
Goryl
Konstrukcja jest poruszającym się na czterech łapach modelem goryla. Wykorzystano w niej mechanizm korbowy poruszający przednimi kończynami. Robot wyposażony jest w czujnik wychylenia który został zamontowany na końcu gałązki z bananami. Poruszenie gałązką spowoduje uruchomienie silnika i ruch goryla. Przy okazji budowy konstrukcji poruszane są zagadnienia związane z ochroną środowiska naturalnego i zagrożeniami na jakie narażone są dzikie zwierzęta. Przybliżona jest także wyjątkowa charakterystyka goryla.
X Wing
Model statku kosmicznego, w którym ustawienie skrzydeł zależne jest od położenia robota. Na specjalnym statywie podtrzymującym konstrukcję umieszczono czujnik wychylenia, sprawdzający położenie statku. Kiedy przechylimy go do tyłu skrzydła się rozkładają tworząc krztałt litery X. X-wing jest doskonałą okazją do poruszenia tematów związanych z historią powstania filmu „Star Wars” oraz efektami specjalnymi.
Dwupłatowiec
Dwupłatowiec zbudowany jest z napędzającej go podstawy oraz z modelu samolotu. Obie części połączone są przyspieszającą przekładnią zębatą, która porusza śmigłem. Robot posiada czujnik odległości decydujący o tym jak szybko działać będzie samolot. Na zajęciach poruszamy tematy związane z historią lotnictwa, pierwszymi lotami oraz pionierskimi konstrukcjami maszyn latających.